Persian SpeechTherapy Forum
با سلام
دوست عزیز و گرامی لطفا برای به اشتراک گذاشتن تجربیاتتان با دیگران در این تالار گفتمان ثبت نام فرمایید.
در ضمن دوستان گفتاردرمان برای عضویت در گروه گفتاردرمانان درخواست بدهند.
کاملا رایگان

Persian SpeechTherapy Forum

تالار گفتگوی گفتاردرمانی مکانی برای تبادل نظر و پرسش و پاسخ در مورد مشکلات گفتاری می باشد
 
الرئيسيةاليوميةپرسشهاي متداولجستجوليست اعضاگروههاي کاربرانثبت نامورود

شاطر | 
 

 اصطلاحات گفتاردرمانی و توانبخشی نارسایی های گفتار و زبان

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
pouyan
کاربر ویژه
کاربر ویژه
avatar

تعداد پستها : 147
Join date : 2009-12-24
Age : 38

پستعنوان: اصطلاحات گفتاردرمانی و توانبخشی نارسایی های گفتار و زبان    2010-08-26, 17:11

مطالب این بخشُ از وبلاگ سرکار خانم سمیرا طالشی میباشد ضمن تقدیر و تشکر از همکار گرامی که با حوصله این مطالب ارزشمند را در وبلاگ خود آورده است .

کلاترینگ (پریده گویی)کلاترینگ اختلالی در پردازش گفتار و زبان است که با گفتار سریع و نامنظم ، پراکنده ، سازمان نیافته و غیرقابل درک مشخص می شود . اختلال در سازماندهی زبان مهمترین مشخصه آن است و سه خصوصیت این اختلال (بنا به نظر ویس) برای تشخیص عبارتند از :

تکرار بیش از حد

دامنه توجه بسیار کوتاه

عدم آگاهی کامل نسبت به مشکل یاداشتن آگاهی بسیارکم نسبت به آن ویس نشانه های همراه با این خصوصیت را سرعت زیاد ، دشوار خوانی ، تنفس نامنظم و ناهماهنگی حرکتی ذکر می کند . از بین این علائم همراه با این خصوصیت را سرعت زیاد ، دشوار خوانی ، تنفس نامنظم و ناهماهنگی حرکتی ذکر می کنند . از بین این علائم همراه ، ناتوانی در خواندن برجسته تر است . بسیاری از افراد مبتلا به کلاترینگ در صحبت کردن به طور موثر مشکل دارند خصوصا وقتی می خواهند احساسات یا اطلاعاتشان را نسبت به چیزی بیان کنند . ویس مدعی است با وجود این که در کلاترینگ محض ، هیچ گونه نشانه عصبی – شناختی وجود ندارد ، اما علائم دیده شده در آن ها دال بر ارگانیکی بودن منشا آن دارد . او عقیده دارد ، هرگونه آسیب مغزی اعم از ضربه ، عفونت ، تومور و غیره می تواند عملکرد زبان را آشفته کرده و کلاترینگ را ایجاد نماید .

منبع : کتاب تندگویی نوشته ی آقایان بیژن شفیعی و امین رضائی راد

لکنت

7 روش برای کمک کردن به کودکی که لکنت می کند :

1. با کودک آرام و با مکث و عاری از هرگونه عجله صحبت نمائید . وقتی که کودک صحبتش تمام می شود چند ثانیه صبر کنید بعد شروع به صحبت کنید . صحبت های آرام و راحت شما تاثیر بیشتری خواهد داشت نسبت به این که سرزنش کنید و یا مواری مثل " آرام باش " و " سعی کن به آرامی صحبت کنی " را توصیه نمائید .2. تعداد سوالاتی را که از کودک می پرسید کاهش دهید . وقتی که کودکان عقیده هایشان را بیان می کنند خیلی راحت تر و آزاد تر صحبت می کنند نسبت به زمانی که به سوال بزرگتر ها پاسخ می دهند . هنگامی که کودک راجب موضوعی صحبت می کند به جای سوال پرسیدن نسبت به آن نظر دهید و به او نشان دهید که به صحبت هایش گوش می دهید .3. با حالات چهره و حرکات بدن به کودک نشان دهید که به محتوای صحبت او گوش می دهید نه به نحوه ی صحبت کردنش .4. هر روز زمانی مشخص برای توجه به فرزندتان اختصاص دهید و در طول این زمان به او اجازه دهید تا کارهایی را که دوست دارد انجام دهد . او را در انجام فعالیت ها آزاد بگذارید و درمورد صحبت کردن و نکردن خودش تصمیم بگیرد . شما هم راحت و آسوده باشید و آرام و با مکث صحبت کنید . این سکوت و آرامش در کودکان اعتمادی سازنده ایجاد می کند .

کودکان باید بفهمند که والدین از حضور آنها لذت می برند و هرچه کودک بزرگتر می شود می تواند در زمان هایی که احساس راحتی می کند در باره ی احساسات و تحربیاتش با والدنش صحبت کند .5. کمک کنید تا همه ی اعضای خانواده یاد بگیرند برای صحبت کردن نوبت بگیرند . کودکان لکنتی می دانند که صحبت کردن هنگامی که وقفه ها کمتر است راحت تر می باشد .6. راه هایی را که بتوانید متقابلا بر کودک اثر نمائید را بیابید . سعی کنید تا انتقادها ، تکرار الگوهای گفتاری ، وقفه ها و سوالات را کاهش دهید مداوم این پیام را به او القا کنید که صحبت هایش گوش می دهید .7. از همه این موارد که بگذریم مهمترین نکته این است که به کودکتان بفهمانید که او را همان گونه که هست پذیرفته اید و حمایتش می کنید .http://www.stutteringhelp.org : منبعلکنت زبان در کودکان

لکنت زبان نوعی اختلال گفتار است که مشکلاتی را در برقراری ارتباط با سرعت مناسب و به طور پیوسته و روان ایجاد می نماید. در واقع لکنت عبارت است از تکرار، کشش و یا قفل شدن غیر ارادی کلمه یا بخشی از کلمه که فرد قصد بیان آن را دارد. در اینجامعمولا همراه با تلاش برای بیان درست کلمات، تغییراتی نیز در سر گردن به شکل پلک زدن، شکلک در آوردن، لرزش فک، لبها و یا کج کردن سر دیده می شود.لکنت زبان بر اساس متغیرهایی شامل عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی که روی هم تاثیر متقابل دارند به وجود می آید. بعضی کودکان برای ابتلا به لکنت زمینه آسیب پذیری موروثی دارند. اضطراب و تنش، باعث تشدید لکنت می شود ولی به نظر نمی رسد که در ایجاد آن نقشی داشته باشد. عواملی که سبب بروز اختلال می شوند کاملا با عواملی که سبب تداوم و وخامت آن می گردند متفاوتند و این عوامل ثانوی را می توان تحت کنترل قرار داد.

آیا باید کودک مبتلا به لکنت را مثل سایر کودکان خود تربیت کنیم؟

برای کمک به کودک، ما به عنوان والدین چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

کدامیک از مداخلات والدین می توانند باعث تشدید لکنت زبان گردند؟

نقش والدين در درمان لكنت زبان كودك چيست و اطرافيان فرد مبتلا چه بايد بكنند؟تکلم

تکلم

عقاید ، افکار ، احساسات که از طریق زبان بیان می شود . برقراری ارتباط از راه استفاده از واژه ها و زبان .الف ) اختلال تکلم

1. فشار تکلم : تکلمی سریع که حجم آن زیاد و قطع آن مشکل است .

2. پرگویی (volubility or logorrhea) : تکلم منطقی ، منسجم و پر حجم .

3. فقر کلام : محدودیت در حجم صحبت ؛ پاسخ ها ممکن است یک سیلابی باشد .

4. تکلم ناخود انگیز (nonspontaneous speech) : پاسخ های کلامی فقط در مقابل پرسش یا خطاب مستقیم ابراز می شود ؛ فقدان شروع خود به خودی صحبت .

5. فقر محتوای کلام : تکلمی که حجم آن کافی اما به علت ابهام ، پوچی یا عبارات قالبی اطلاعاتی به شنونده منتقل نمی کند .

6. آهنگ پریشی (dysprosody) : فقدان آهنگ طبیعی کلام ( که پروسودی نامیده می شود ) .

7. گفتار پریشی (dysarthria) : اشکال در ادای کلمات ، نه در پیدا کردن کلمات یا دستور زبان .

8. صحبت با صدای بسیار بلند یا بسیار آهسته : ناتوانی در تنظیم بلندی کلام . ممکن است بازتاب حالات بیمارگونه از روانپریشی (سایکوز) تا افسردگی و کری باشد .

9. لکنت زبان (stuttering) : تکرار مکرر یا کشیدن یک صوت یا سیلاب که موجب اختلال شدید در فصاحت تکلم می شود .

10. بریده گویی (clutterng) : تکلم غیر ارادی و ناموزون به صورت ادای سریع و انفجاری کلمات .

11. اکولالیا (aculalia) : تکلم نا مفهوم همراه با اختلال بارز فهم .

12. کند گویی (bradylalia) : تکلمی که به طور غیر طبیعی کند است .

13. دیسفونی : اشکال در صحبت کردن یا درد هنگام تکلم .ب ) اختلال زبانپریشی (آفازیک) : اختلال در برونده زبانی1. زبانپریشی حرکتی (motor aphasia) : اختلال تکلم به علت اختلال شناختی که در آن قدرت فهم دست نخورده می ماند ، اما توانایی صحبت کردن به میزان زیادی از بین می رود (زبان پریشی بروکا ، غیر سلیس nonfluent یا بیانی expressive نیز گفته می شود ) .

2. زبان پریشی حسی (sensory) : از دست رفتن توانایی درک معانی لغات به علل عضوی ؛ تکلم سلیس و خودانگیز اما نا مربوط و نامفهوم است (زبانپریشی ورنیکه ، سلیس fluent و دریافتی receptive نیز نامیده می شود )

3. زبانپریشی اسمی (nominal) : اشکال در پیدا کردن نام درست یک شیء ( نامپریشی anomia و زبانپریشی نسیانی amnestic aphasia نیز نامیده می شود ) .

4 . زبانپریشی نحوی (syntactical aphasia) : ناتوانی برای تنظیم توالی مناسب کلمات .

5. زبانپریشی نامفهوم (jargon aphasia) : کلمات ادا شده کاملا ساخته و پرداخته خود بیمار هستند (نئولوژیک هستند ) ؛ کلمات بی معنی با زیر و بم متفاوت و لحن متغیر تکرار می شود .

6. زبانپریشی سرتاسری (global) : ترکیبی از زبانپریشی غیر سلیس بارز و

زبانپریشی سلیس شدید .

7. ناگویی (alogia) : ناتوانی برای صحبت کردن به دلیل نقص عقلی یا دوره ای از زوال عقل (دمانس) .

8. هرزه گویی (copropregia) : استفاده غیر ارادی از زبان زشت و زننده ؛ در اختلال توره و برخی موارد اسکیزوفرنی دیده می شود .آموزش و مشاوره با والدین

والدین نقش مهمی را در پیشبرد اهداف آسیب شناس گفتار و زبان برای کودکان خردسال دارند . لذا برای نیل به این اهداف والدین باید با اهداف زیر آموزش ببینند .

استفاده بهینه از محیط شنیداری اطراف کودک :

والدین باید به اصواتی که بطور طبیعی در محیط منزل ایجاد می شود توجه نمایند .

اشیائی که درمنزل تولید صدا می کنند اولین تجربیات حسی کودک هستند ، والدین باید بین نشانه های زبانی و منبع تولید صدا رابطه ایجاد کنند .

والدین از اصواتی که در محیط منزل تولید می شوند تقلید نمایند .

آن منبع صوتی را در اختیار کودک قرار دهند که به طور مکرر تولید صدا می کند .

منبع صوت برای کودک آشنا باشد .

والدین باید با مراحل رشد طبیعی گفتار و زبان آشنا شوند .

والدین باید درباره ی چگونگی تکلم با کودک و پاسخ به نیاز های ارتباطی کودک آموزش ببینند:*والدین باید آواسازی های کودک خود را تقویت کنند و به وی منعکس کنند تا تشویق شود .

*وقتی کودک آواسازی می کند با خشنودی پاسخ دهند و ایجاد انگیزه در او بکنند .

*کودک باید پاسخ های کلامی والدین را مشاهده کند :

دهان و چهره والدین پوشیده نباشد و نزدیک کودک قرار بگیرند .

داخل دهان آن ها مواد غذایی و سیگار نباشد و روبروی کودک قرار بگیرند .

*تلاش کودک در تقلید گفتار والدین به هر شکل باید تقویت و تشویق شود .

*ارتباط کلامی والدین با کودک باید ساده باشد اما گسسته و از هم پاشیده نباشد .

*از جملات و عبارات کوتاه و ساده استفاده نمایند .

*درباره ی وقایع صحبت کنند – تنها یک برچسب کافی نیست .

*درباره حال و این جا صحبت کنید .

*والدین باید کودک را در نامیدن اشیاء برانگیخته کنند .

*والدین باید بیان کودک را بسط و گسترش دهند .

*والدین باید زمینه های معنی شناسی را گسترش دهند .برتری نیمکره مغزی( Cerebral Dominance)

نیمکره از مغز که کارکنترل روند تفکر را به عهده دارد نیمکره غالب یا برتر گفتار نامیده می شود که در بیشتر موارد (95%) با نیمکره ی غالب برای کنترل حرکات و مهارت های دستی یکسان است . مثلا بیشتر افرادی که راست دست هستند مرکز مربوط به به فعالیت عملی و همچنین مرکز کنترل گفتار آنها در نیمکره ی چپ واقع شده است . این برتری اطلاحا هدایت نیمکره ای مغزی (Leading Hemispher ) نامیده می شود . گرچه هدایت نیکره ای بیشتر جنبه ی فیزیولوژیک دارد . اما اطلاعات اخیر نشان داده است که از نظر تشریحی نیز لب آهیانه ای نیمکره ی غالب حجیم تر از طرف مقابل است و سلول های عصبی بیشتری دارد . ضمنا در E.E.G بر

روی نیمکره ی غالب ریتم آلفا با ولتاژ کمتری نمودار می شود . اما بهرجهت نیمکره ی راست که بیشتر با درک کلام سروکار دارد تا بیان مقدار محدودی استعداد زبانی از خود نشان می دهد . خصوصا در افراد بزرگسال یا افرادی که به دلائل مختلف در نیمکره غالب دچار ضایعه شده اند .

این موضوع که آیا نیمکره مغلوب گفتاری توانائی هرنوع درک زبانی را دارد یا خیر ؟

آزمایشاتی توسط محققین انجام گرفته است که نتیجه ی آن به این شکل گزارش شده است که نیمکره مغلوب تحریکات را در زمینه های شنیداری – بینائی و لمس حس می کند – ادراک می نماید – به خاطر می آورد و همچنین یاد می گیرد اما قادر به بیان و نوشتن این جنبه از تجارب زمانی یا گفتاری نیست . با این توصیف نیمکره راست یا مغلوب می تواند به عنوان یک بانک اطلاعات لغوی متوسط و مرکز درک بسیاری از اسامی و عبارات پیچیده به حساب آید . گوش راست نسبت به اصوات گفتاری مثل کلمات – ارقام و سیلاب های بی معنی برتری دارد و این درحالی است که گوش چپ نسبت به ملودی اصوات یا صداهای موزیکال و دیگر اصوات غیرگفتاری تفوق نشان می دهد . با توجه به تقاطع راه شنوایی در مسیر تنه ی دماغی و تمرکز بیشتر آنها در نیمکره ی غالب گفتاری می توان گفت که نیمکره ی راست یا مغلوب گفتاری محل دریافت تنالیته یا موسیقی گفتار است . این وضعیت باعث می شود که نسبت به دریافت تحریکات کلامی و غیر کلامی بین دو نیمکره غالب و مغلوب گفتاری تقسیم کار صورت گیرد .

در ابترا نوزاد هیچ برتری طرفی برای استفاده از هیچیک از دستان خود قائل نیست اما به هنگام شروع گفتار در سن 9 ماهگی برتری دست مشهود می شود و تا سن دو سالگی وضیعت نهایی آن تثبیت می شود و این به عقیده ی لن برگ زمانی است که وزن خام مغز و غلظت عصبی در قشر به چیزی در حدود 65% از ارزش تکاملی خود رسیده باشد من حیث المجموع برای گفتار 90 تا 95% موارد نیمکره ی غالب سمت چپ است این افراد عمدتا راست دست هستند . حالا جالبه که میگن افرادی که چپ دستن الگوی غالب بودن نیمکره ی مغزی آنها برای گفتار خیلی پیچیده است . تحقیقات هم نشون داده که از میان افرادی که دارای اختلال گفتارین حدود 50 درصدشون چپ دستن یعنی نیمکره ی غالب گفتاریشون سمت راسته خب بنابراین نتیجه می گیریم که حداقل بخش مربوط به گفتار در نیمکره چپ از اهمیت و پیچیدگی بیشتری برخوردار است و همنطورم که بالا اومده لب آهیانه نیمکره غالب اندکی حجیم تر و از نظر سلولی دارای تراکم بیشتریه . ما گفتاردرمانها اول تعیین می کنیم که بچه چپ دست باید باشه یا راست دست و این با ارزیابی ها یی که از دست ، پا ، چشم ، گوش و اطلاعات ژنتیکی خانواده و... بدست میاد بعد اگه بچه راست دست بود یعنی نیمکره چپ گفتاری ولی ظاهری با دست چپ فعالیت می کرد باید اونو از لحاظ فعالیت های ظاهری هم راست دست کنیم که مشکل ما زمانی که فرد چشم چپ برتر و راست دست یا برعکس و یا پا و چشم راستبرتر و چپ دست و برعکس و......... البته 95 درصد راست دست و 5 درصد افراد چپ دستن و از 5 درصد 60 تا 70 درصد به صورت ظاهری چپ دستی اند و این ها با محدود بودن اندام در کودکی مرتبطه وغالبا راست دست می کنیم که تو رشد گفتار وقفه ایجاد نشه !اختلالات تولید را چطور درمان کنیم ؟

تولید

درمان اختلالات تولیدی کاملا به فردی که مورد درمان بستگی دارد .

myofunctional درمانی است که برای فشار زبان صورت می گیرد که یک روش تمرینی جدیدی از بلع را دربرمی گیرد . درمان Dyspraxia معمولا شامل تمریناتی بدون گفتار در زبان ، لب ها و کام .بعضی از درمان های اختلالات تولیدی ممکن است نیازمند افزودن مهارت های شنیداری باشد برای اینکه کودک را در یادگیری تمایز بین صداها کمک کنیم . معمولا درمان پیشرفته ی اندام های تولیدی گفتار روی خطاهای صدایی ویژه متمرکز شده اند . درمان با یافتن راهی برای کمک به کودک درتولید صحیح صدا آغاز میشود . برای بچه های کوچک صداها ممکن است در حین بازی بیرون کشیده شوند . ابتدا کودک می تواند صدا را تولید کند و در سیلاب ها ، کلمات ، عبارات ، جملات و گفتگوها آنها را تمرین کند . بازی ها و بازی کردن ، این فعالیت را لذت بخش تر می سازد . هنگامی که یک فرآیند اختلال واجشناسی تشخیص داده می شود . درمان ، تمام گروه های صدایی دارای خطا را مورد هدف قرار می دهد . درهرحال ، اگرچه اختلال واجشناختی ممکن است باعث شود تا مفهوم پذیری گفتار کودک کمتر از اختلال تولیدی باشد اما درمان آن اغلب آسان تر و موثرتر از درمان اختلال تولیدی است چون وقتی کودک این فرایند ها را یادگرفت آن را برای تمام گروه های صدایی به کار خواهد برد .

برنامه درمانی

براساس نتایج ارزیابی ، جلسات شخصی درمان حداقل دوبار در هفته یا اغلب هر روز توصیه خواهند شد . بسته به سن اکثریت کودکان می توانند برای جلسات 45 دقیقه ای یا یک ساعته ویزیت شوند . در همان لحظه والدین باید برای کمک به کودک مشاوره و راهنمایی شوند تا مهارت های گفتاری گفتاری جدید را به محیط خانه هم ببرند . اگر نیاز باشد ، درمان زبان ممکن است در همان زمان یا قبل از اینکه درمان اندام های گفتاری شروع شود ، بیان شود . درمان اندام های تولیدی گفتار ساده یا فرایند های واجشناسی عموما بیش از چهار تا شش هفته برای حصول نتیجه زمان نمیبرند .ترجمه از http://www.afccafet.com/articbro.htm

با عنوان What Causes an Articulation Problem

آپراکسی اکتسابی

آپراکسی در نتیجهء واقعه ای است که علت آن آسیب مغزی است. که میتواند در نتیجهء سکته مغزی" ضربهء مغزی" تومور مغزی" توکسین ها یا عفونتها باشد. که میتواند بسیار شدید باشد که فرد در آغاز کردن گفتار ناتوان است یا بسیار خفیف باشد که فرد در آغاز کردن گفتار ناتوان است یا بسیار خفیف باشد که فرد در تلفظ کلمه های چند سیلابی با مشکل روبرو است.اینکه فرد به کدام یک از آپراکسی شدید یا خفیف مبتلا شود به شدت آسیب بستگی دارد.درمان ممکن است با گفتن صداهای انفرادی و متضاد در آنها شروع شود.نواختن در ریتم گفتار به بعضی افراد کمک می کند تا گفتارشان واضح تر شود.از تمرین تیکه های متضاد در ریتم گفتار طبیعی برای افزایش درک استفاده میشود. افرادی که آپراکسی خفیف دارند یاد میگرند که از راهبردهایی برای تولید کلمات بلندتر استفاده کنند که قبلاء برای تولید آن مشکل داشتند.تولید

چه مسائلی باعث مشکل تولید می شود ؟- مشکلات ارگانیکی و ساختاری از قبیل شکاف کام ، ناهنجاری های دندانی ، فلج مغزی ، عقب ماندگی ذهنی ، فقدان شنوایی درگوش داخلی و دیگر انواع آسیب های ساختاری/ فیزیکی . آسیب شناس گفتار وزبان با یک تیم حرفه ای کار می کند که شامل جراحان ، نورولوژیست ها ، اورتودنتیست ها ، پریودنتیست ها ، شنوایی سنج ها و دیگر کسانی که که به درمان گفتار یک کودک کمک می کنند .

- آپراکسی گفتار که عموما با صدمه مغزی مرتبط است و این اختلال ممکن است صحبت کند و تقلایی را نتیجه دهد .

- مشکلات کاربردی از قبیل بودن در محیط دو یا چند زبانه و یا تقلید کودک از خواهر یا برادر بزرگتری که دچار اختلالات گفتاری است .

- فشار زبان ( فرو رفتن و عملکرد زبان هنگام بلع ) که یکی از مشکلات عادی است که دو مشکل ارگانیکی و عملکردی را به طور طبیعی باهم دارد . وقتی که کودک در انجام عمل بلع مشکل دارد فشار زبان بر دندان های جلویی باعث ناترازی دندان ها و معمولا lisp فرونتال می شود .

- تاخیر در پیشرفت گفتار که علت بیشتر مشکلات تولیدی است واین می تواند نتیجه ی مستقیم یک اوتیت مزمن گوش میانی یا دیگر کمبودهای شنیداری باشد . کودک نمی تواند خوب تفاوت صداها را تشخیص دهد و بنابراین مانع درک گفتار می شود . هچنین اختلالات تولیدی روی هم رفته با تاخیر پیشرفت های گفتاری مرتبط است .روند اختلالات واج شناختی چیست ؟

مراحل پیشرفت صداها در کودکان پروسه ی واجشناسی نامیده می شود . این پروسه ها شامل گروهی از صداها هستند که در الگوها درست تلفظ نمی شوند وسپس به تدریج در روند رشد گفتار کودک تصحیح می شود . اختلال واجشناختی وقتی رخ می دهد که پروسه طبیعی در کودک رشد نیافته باشد . از آنجایی که تداوم برخی پروسه ها برتمام گروهایی از صداها تاثیر می گذارد آسیب ممکن است جدی تر از یک اختلال تولید ساده باشد زیرا این ممکن است باعث شود که گفتار کودک حتی در سطح تک کلمه نامفهوم شود و این قابل قبول نیست که گفتار کودک فقط توسط مادرش درک و رمزگشایی شود .

درمان کامل لکنتلکنت چیست ؟

صحبت کردن با مکث ، کشیده گویی ، تکرار صداها و… که با شنیدن این کلمه ممکن است به ذهن بیاید ولی این تعریف از نظر فرد لکنتی بسیار کوتاه و مختصر است زیرا تنها بخش قابل شنیدن را تا حدی توصیف می کند و بخش پیدای کوه یخ لکنت است که تنها 10 % آن را تشکیل می دهد . ولی برای فرد دارای لکنت ، لکنت درواقع چیزی بیش از تکرار صداهاست . لکنت عبارت است از ناکامی ، خجالت ، احساس گناه ، احساس حقارت ، پائین بودن عزت نفس و…لکنت یعنی وقتی می خوهید بگوئید پیراشکی ، می گوئید کیک زیرا بیان واژه ی کیک راحت تر از پیراشکی است یا ممکن است به جای یک کیک دو تا بخرید چون گفتن دو از یک راحت تر است هرچند آنقدر گرسنه نباشید که هردو را بخورید .لکنت یعنی اینکه ، اگرچه شایسته دریافت حقوق بیشتری هستید ولی از تمام دلایل قانع کننده استفاده می کنید تا تقاضای اضافه حقوق نکنید . یعنی به آنچه که در اختیارتان می گذارند قانع باشید و اعتراض نکنید . به خاطر ترس از لکنت با دوستانتان قرار ملاقات نگذارید .یعنی استفاده از انواع شگردهای اجتنابی ، مانند آغازگرها ( می دانی ، می بینی ، خب ، بله و… ) و گفتن کلماتی که ربطی به مکالمه ندارند ، صرفا به این دلیل که بیانش آسان تر است . لکنت یعنی این که مجبور هستید تا توصیه های احمقانه و بی فایده ای نظیر " سخت نگیر " ، " نفس بکش و بعد صحبت کن " ، " آهسته صحبت کن " و … را مدام از

دیگران بشنوید . یعنی اینکه می دانید دیگران وانمود می کنند که به حرفتان گوش می دهند ولی از نگاهشان می دانید چقدر مشتاق به پایان مکالمه اند

لکنت احساس غریبی است که وقتی می دانید احتمالا به لکنت خواهید افتاد در وجودتان حس می کنید .یعنی تمام حرف هایی که فردا می خواهید بزنید از قبل به درستی مرور می کنید ولی در موقعیت ادا آن به طور غیر ارادی به لکنت می افتید و… که بخش پنهان کوه یخ لکنت است که زیر آب است و 90 % آن را تشکیل می دهد . لکنت یک پدیده پیچده است که اگر یک عنصر آن برطرف شود بازهم برخواهد گشت .

از وبلاگ گفتاردرمانی خانم سمیرا طالشی
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي
 
اصطلاحات گفتاردرمانی و توانبخشی نارسایی های گفتار و زبان
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
Persian SpeechTherapy Forum :: انواع اختلالات :: مباحث متفرقه-
پرش به: