Persian SpeechTherapy Forum
با سلام
دوست عزیز و گرامی لطفا برای به اشتراک گذاشتن تجربیاتتان با دیگران در این تالار گفتمان ثبت نام فرمایید.
در ضمن دوستان گفتاردرمان برای عضویت در گروه گفتاردرمانان درخواست بدهند.
کاملا رایگان

Persian SpeechTherapy Forum

تالار گفتگوی گفتاردرمانی مکانی برای تبادل نظر و پرسش و پاسخ در مورد مشکلات گفتاری می باشد
 
الرئيسيةاليوميةپرسشهاي متداولجستجوليست اعضاگروههاي کاربرانثبت نامورود

شاطر | 
 

 چگونه می توان با برقراری ارتباط كلامی با كودك ، لكنت او را برطرف كرد؟

مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
pouyan
کاربر ویژه
کاربر ویژه
avatar

تعداد پستها : 147
Join date : 2009-12-24
Age : 38

پستعنوان: چگونه می توان با برقراری ارتباط كلامی با كودك ، لكنت او را برطرف كرد؟   2010-02-19, 11:43سعی كنید با كودك خود هم صحبت شوید و او را یك جانبه مورد خطاب قرار ندهید
شیوه ای كه شما با كودكتان صحبت می كنید در ارتباط نزدیك با چگونگی گوش كردن شماست ؛ اگر چه بعضی وقت ها ، به نظر می رسد كودك شما نیاز دارد كه او را مخاطب قرار دهید و مواردی را گوشزد نمایید . چرا كه باید او را نسبت به بعضی از چیزها آگاه كنید ، مقررات و آداب و آیین زندگی را به زبان ساده برایش تبیین نمایید ، بعضاً او را متنبه سازید ، یا رفتارش را با صدا و كلمات خود كنترل نمایید . اما به رغم میل خودتان ، متوجه می شوید كه در بیشتر مواقع و بدون این كه ضرورتی داشته باشد ، به جای هم صحبت شدن با كودك ، او را یك جانبه مخاطب قرار می دهید و خطاب به او سخن می گویید.
تعجب نكنید از این كه بعضی از كودكان بیش از دیگران نسبت به این نوع صحبت آمرانه و بمباران مكرر آنان با كلمات ، فوق العاده حساس هستند . بدون شك شما می توانید با تلاش آگاهانه و هوشمندانه در كاهش روش صحبت آمرانه و افزایش مدت زمان صحبت دوستانه با كودك و برقراری ارتباط متقابل موفق باشید و از واكنش های ناخوشایند كودك در برابر صحبت های یك طرفه پیشگیری نمایید . در این صورت زمانی كه با كودك گفت وگو می كنید ، بی تردید شاهد تبادل درونی دیدگاه ها و احساسات خواهید بود. سعی نمایید شیوه سخن گفتن شما با كودك به تدریج تبدیل به سهیم شدن در تجارب یكدیگر شود . این روش برای هر دوی شما خوشایند و نشاط آور خواهد بود.

صحبت های خود را با كودكتان ، برای چند روزی ، روزانه در حدود 5 دقیقه ضبط نمایید و بعد سعی كنید با گوش دادن به نوار ضبط صوت دریابید كه چه میزان از صحبت های شما با او به صورت یك طرفه و آمرانه بوده است . سپس با برنامه ای كه پیش بینی می كنید در چندین نوبت درباره موضوعات مختلف و برای مدت زمان بیشتری با كودك به صحبت بنشینید. در این نشست ها از او سؤالاتی بكنید كه به رفتار خودش مربوط نمی شود . اگر كودك می تواند از تجارب روزانه خود صحبت كند، اجازه بدهید كارهای خود را در طول روز برای شما بازگو نماید . اما اگر بازگو كردن فعالیت های روزانه كودك برای او مشكل اسـت، اصرار نكنید و فشاری به او وارد ننمایید .

با رفتار خودتان سعی كنید این باور را در كودك به وجود آورید كه شما می توانید با صبر و حوصله كافی به حرف های او گوش دهید . در این نشست سعی كنید با صحبتهای دلگرم كننده خود گفت و گو با كودك را پر ثمر نمایید. دقت كنید كه اظهارات ، نظریات و صحبت هایی را كه جنبه قضاوت و انتقاد دارد به حداقل برسانید . با این روش بدون تردید می توانید زمینه لازم را برای صحبت روان و سلیس و راحتی كه كودك شما سزاوار آن است ، فراهم نمایید.
برای گفتار كودك ، الگوی مناسبی ارائه نمایید
تصور ما این است كه شما حتماً سعی دارید الگوی مناسبی برای صحبت كردن كودك خود ارائه نمایید و به همین دلیل همواره خیلی روشن ، صریح و شمرده صحبت كرده ، از كلمات و جملات مناسبی برای نامیدن چیزهای مختلف و شرح وقایع و اتفاقات استفاده می كنید . ما مطمئن هستیم كه شما همیشه در صحبت هایتان با كودك ، از لغات و تركیب كلمات و جملاتی كه متناسب با سن و سطح فهم و ادراك اوست استفاده می نمایید . آیا شما برحسب عادت ، خیلی تند و روان صحبت می كنید ؟ اگر چنین است باید كاملاً متوجه باشید ؛ زیرا ممكن است كودك شما سعی كند كه نحوه حرف زدن شما را ، بدون آنكه واقعاً از نظر قدرت و مهارت كلامی برایش مقدور باشد ، تقلید نماید. لذا در این صورت به طور طبیعی دچار لكنت و وقفه زبان می شود . اگر فكر می كنید كه این مسئله در مورد شما صدق می كند ، پس بهتر است كه كوشش كنید آهسته و شمرده تر صحبت نمایید. هنگام صحبت كردن ، از مكث های طبیعی و لازم غافل نشوید . اگر به هنگام صحبت با كودك ، جملات شما خیلی طولانی و پیچیده بوده یا مطالب شما پیوستگی و ارتباط لازم را نداشته باشد ، به احتمال زیاد كودك در فهمیدن حرف های شما با مشكل مواجه شده ، در ارائه پاسخ های مطلوب دچار تردید می شود . این قبیل شرایط ، از جمله زمینه هایی است كه موجب می شود كودك به هنگام گفتن پاسخ ، دچار ناروانی كلامی گردد. بنابراین همواره سعی كنید تا آنجا كه برایتان مقدور است از جملات ساده و كوتاه استفاده نمایید.
نكته دیگر این كه ، آیا به هنگام گوش دادن به صحبت های كودك بعضاً این تمایل در شما بوده است كه حرفش را قطع كرده ، جملات او را صرفاً به دلیل این كه می دانید چه می خواهد بگوید ، قطع كنید ؟ این كار هم كه انجامش واقعاً ضرورتی ندارد ، بی جهت موجب افزایش اضطراب و فشار روانی كودك می شود .

با صبر و حوصله به كودك فرصت دهید كه راحت صحبت كند.
به یقین شما می توانید عادت كنید كه واكنش و صحبت صبورانه ای داشته باشید . با رفتار مهربان خود ، با صبر و حوصله و بردباری تان به كودك خویش ثابت كنید كه مادر و پدر ، همیشه برای گوش كردن به صحبتهای او وقت دارند.
برای كودك تجارب خوشایندی از صحبت كردن فراهم نمایید
.به طور مسلم شما تاكنون با گوش دادن به حرفهای كودكتان ، به گونه ای كه ما تشریح نمودیم ، مسئله صحبت كردن را برای او به مسئله ای خوشایند و نشاط آور تبدیل نموده اید. اما انتظار ما از شما بیش از اینهاست . شما می توانید حتی زمانی كه كودك اولین سال زندگی خود را می گذراند و هنوز صحبت كردن را نیاموخته است ، سخن گفتن با كودك را با فعالیت های خوشایند توام نمایید. مثلاًً خواندن شعر یا سرود به هنگامی كه كودك را در آغوش گرفته ، آرام آرام تكان ( تاب ) می دهید برای هر دوی شما نشاط آور و آرامش بخش خواهد بود . بیشتر وقت ها راجع به كارهایی كه در منزل یا بیرون از منزل انجام می دهید برای كودك صحبت كنید . هر چقدر صحبت ها و فعالیت های خوشایند و یا به دیگر سخن ، تفریحات و سرگرمی های كلامی را در خانواده بیشتر نمایید ، كودك شما سریع تر می آموزد كه صحبت كردن می تواند خوشایند و لذت بخش باشد . از سوی دیگر ، این نوع فعالیت های كلامی خوشایند ، جبران كننده اوقاتی خواهد بود كه از كلام برای متنبه نمودن ، تنبیه ( تنبیه شفاهی ) ، سرزنش و تكذیب رفتار كودك استفاده می شود .بعضی از مواقع نیز لازم است همه اعضای خانواده ، به حرف های كودك كاملاً توجه نماید ، ولو این كه این كار مستلزم كنترل رفتار و جلب توجه دیگر خواهران و برادران كودك باشد . علاوه بر این ، آنها ( خواهران و برادران ) لازم است یاد بگیرند به جای این كه همیشه خودشان توجه دیگران را جلب كنند ، فرصت بدهند تا دیگران هم صحبت كنند . البته اگر كودك هم به نوبه خود بخواهد كه در صحبت ها متكلم وحده باشد ، به او نیز باید به گونه ای فهمانده شود كه دیگران هم لازم است صحبت كنند . در هر حال در این زمینه آنچه بسیار مهم است این است كه از فراهم نمودن زمینه ها و تجارب دلسرد كننده و یاس آور برای كودك باید اجتناب ورزید .

زهره پری نوش
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي
 
چگونه می توان با برقراری ارتباط كلامی با كودك ، لكنت او را برطرف كرد؟
مشاهده موضوع قبلي مشاهده موضوع بعدي بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
Persian SpeechTherapy Forum :: انواع اختلالات :: لکنت-
پرش به: